« Travanj 2024 »

Komemoracija u Baćinu
Autor: Marija Smiljanić, 21. 10. 2016.

Kod spomen-obilježja masovne grobnice u Baćinu, druge najveće masovne grobnice u Hrvatskoj, 21. listopada obilježena je 25. obljetnica stradanja hrvatskih civila iz Baćina, Cerovljana i Hrvatske Dubice. Prije točno 25 godina, 21. listopada 1991., u Baćinu je počinjen jedan od najstrašnijih zločina nad hrvatskim civilnim stanovništvom za trajanja Domovinskog rata. Tada je ubijeno 56 civila starije životne dobi iz Cerovljana i Hrvatske Dubice, a mrtva tijela ostavljena su nepokopana uz rijeku Unu. Tek nekoliko dana poslije počinitelji su bagerima u jame na obali pokopali posmrtne ostatke ubijenih ljudi. Masovna grobnica u Baćinu otkrivena je 1997. godine.

Komemorativnoj svečanosti prisustvovali su brojni uzvanici, obitelji i rodbina ubijenih, mještani, branitelji i školska djeca. Svečanost je započela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja masovne grobnice gdje su počast odale obitelji poginulih, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Ante Deur, ministar branitelja Tomo Medved, zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvođeno županom Ivom Žinićem, izaslanstva gradova Novske, Kutine i Petrinje, općina Hrvatske Dubice, Majura i Sunje, izaslanstva udruga proisteklih iz Domovinskog rata te brojni mještani.

Zajedničku molitvu kod spomen-obilježja predvodio je velečasni Željko Jurković. Misu zadušnicu za žrtve iz Baćina i sve žrtve iz Domovinskog rata s područja općine Hrvatska Dubica, predvodio je u crkvi Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici sisački biskup Vlado Košić.

Iako je zločin u Baćinu ostao u sjeni drugih srpskih zločina na području Hrvatske, poruka s komemoracije jest da se nevine žrtve u Baćinu nikad ne smiju zaboraviti, a istina o njihovu ubojstvu i Domovinskom ratu mora se prenositi na mlađe naraštaje.