« Travanj 2024 »

Bitka za Vukovar – kako smo branili grad i Hrvatsku
Autor: Marija Smiljanić, 7. 12. 2016.

Dana 7. prosinca 2016. u Hrvatskom domu u Dubici izvedena je glazbeno-scenska predstava “Bitka za Vukovar – kako smo branili grad i Hrvatsku” autora Damira Plavšića i Damira Markuša. Predstava je započela igrokazom učenika 5. i 6. razreda naše škole. Po završetku njihove točke prikazan je spot pjesme „O, divni moj Vukovaru ti“. U jednom trenutku pjesmu i veselu dječju igru prekinuo je zvuk sirene opće opasnosti uz potpuno zamračenje, a djeca su sišla s pozornice stvorivši kod gledatelja dojam panike, jeze i straha. Potpunu tamu u prostoriji razbili su članovi KUD-a „Jeka“ noseći u rukama velike crvene lampione.

Čitani su ulomci iz knjige „58 - HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca" autora Damira Markuša te ulomci iz knjige "Bitka za Vukovar - Ne plači moj dobri anđele" autora Damira Plavšića. Čitanje tekstova izmjenjivalo se s točkama KUD-a Jeka kojima su predstavljeni narodni običaji, nošnje, plesovi i pjesme dubičkog kraja. Ovom prigodom bila je postavljena i izložba ratnih fotografija. Predstava je završila tako da su gledatelji i izvođači zajedno otpjevali pjesmu “Lijepa li si“ uz poruku učenicima i ostalima da trebaju više učiti o Domovinskom ratu jer na njima je da očuvaju sjećanje i istinu za buduće naraštaje. Uručene su i zahvalnice svima koji su sudjelovali u organizaciji i realizaciji predstave.