« Ožujak 2024 »

Priča jesenskog šešira
Autor: Marija Smiljanić, 5. 11. 2020.

Priča jesenskog šešira mjesečni je projekt 5. razreda koji su učenici sa zanimanjem popratili i rado u njemu sudjelovali.
Tijekom listopada učenici su prikupljali plodove, sušili ih i lijepili na šešire te su u tom vremenu pripremali i svoj javni govor. Jesenske šešire načinili su od suhog lišća, različitih jesenskih plodova – kestena, bundevica, oraha, kukuruzovine, šipka i svih dostupnih suhih jesenskih plodova. Kada su načinili šešir, nadjenuli su mu ime i smislili priču koju su na dan prezentacije usmeno ispričali. Priču nisu morali pisati, ali su je trebali lijepo i tečno pričati. To je značilo da se trebaju pripremiti unaprijed, a priča je trebala trajati jednu minutu.

Budući da su dobili smjernice za vrednovanje šešira i priče, unaprijed su znali koji su kriteriji vrednovanja te su uspješno izvršili zadatak. Dan predstavljanja bio je zadnja faza projekta. Svi su bili uzbuđeni. Prije početka sata učenici su promatrali šešire, komentirali kreativnost i izvedbu, a osmijeh im nije silazio s lica. Prije predstavljanja objasnili su kako su napravili šešir, odakle su prikupili plodove, jesu li sami radili ili im je netko pomogao, koliko im je trebalo vremena te kako su se osjećali dok su radili na ovom projektu. Zatim su oživjeli svoje šešire i ispričali zanimljive priče o jeseni, putovanjima i avanturama.