Povijest škole

Postojanje škole u Hrvatskoj Dubici seže daleko u prošlost te je u svojim početcima vezano uz crkvu.

Dolazak templara, hospitalaca, dominikanaca i pavlina značajno je utjecao na Dubicu i njezine stanovnike ne samo u vjerskom nego i u društvenom, gospodarskom, kulturnom i političkom smislu. Iz crkvenih spisa vidljivo je da su svećenici i redovnici podučavali čitanju i pisanju, molitvi te računanju.

Dubica je među prvim gradovima u Habsburškoj Monarhiji imala crkveni ustroj školstva. U vrijeme dubičke krajine nastava je održavana u zgradi kapetanije (danas se na njenom mjestu nalazi dječji vrtić) i župnom dvoru. Djeca su učila lijepo pisanje i njemački jezik, a na materinskom jeziku mogao se učiti samo vjeronauk. Osnovna svrha tadašnje škole  bila je osposobljavanje potrebnog broja pismenih mladića za potrebe krajiške vojske.

Kada su u dubičkoj crkvi Presvetog Trojstva 1835. godine postavljene  orgulje, djeca su poučavana u pjevanju crkvenih pjesama.

U 20. st. škola mijenja lokaciju. U 1. pol. 20. st. učenici školu pohađaju u zgradi na čijem je mjestu kasnije izgrađena zgrada današnje  pošte. U 2. pol. 20. st. nastava se seli u zgradu koja je izgrađena na mjestu Napoleonovog magazina (današnji prostor Komunalca). Sadašnja zgrada sagrađena je 1975., a 2006. godine uz nju je nadograđena sportska dvorana.

Škola je tijekom vremena mijenjala i naziv. Godine 1945. osnovana je kao OŠ „Dubica“, a 1960. mijenja naziv u OŠ „ Petar Mećava“. U to vrijeme djelovala je matična škola te četiri područna odjela. Nakon Domovinskog rata škola mijenja naziv u OŠ „Ivo Kozarčanin“ te rad započinje u školskoj godini 1996./1997. s ukupno 71 učenikom povratnikom.

Škola je od 2006. godine članica međunarodne organizacije eko škola. Kao eko škola posebnu pažnju posvećuje eko projektima koje provodi u suradnji s lokalnom zajednicom i vanjskim partnerima. Sudjeluje na natječajima vezanim za ekologiju i zaštitu okoliša.2016. godine škola je stekla  pravo na zlatni status za 10 godina neprekidnog sudjelovanja u programu eko škola.

2022.

Završena je energetska obnova  škole pri čemu je napravljena nova fasada, sustav rasvjete i izvršena je toplinska izolacija krova.

Naša škola u proljeće 2024.