« Travanj 2024 »

„Energetska pića nisu za mala bića“ – štetnost energetskih pića
Autor: Lidija Dužić Zlovolić, 23. 11. 2023.

Energetska pića su jedan od najbrže rastućih proizvoda u industriji pića, a istraživanja pokazuju kako ih sve češće koriste djeca i mladi. Ovim putem prenosimo upozorenje na opasnost koji ona imaju na zdravlje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Energetska pića su bezalkoholna pića koja sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamini. Reklamiraju se kao proizvodi za podizanje energije, mentalne budnosti i koncentracije, no taj je osjećaj kratkotrajan i nakon njega razina energije brzo počne opadati opada.

Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina. Predoziranje kofeinom može povećati broj otkucaja srca (ponekad do palpitacije) i krvni tlak, dovesti do mučnina i povraćanja, uzrokovati izraženu hipokalcemiju, metaboličku acidozu, konvulzije, poremetiti obrasce spavanja ili uzrokovati nemir, tjeskobu ili uznemirenost, a u nekim slučajevima čak i dovesti do smrti. Djeca mogu biti izložena većem riziku od štetnih učinaka nego odrasli. Osim spomenutih štetnih učinaka kofeina, ne treba zaboraviti ni dugoročne zdravstvene posljedice povezane s prekomjernim unosom šećera kao što su zubni karijes, pretilost i šećerna bolest tipa 2.

*Tekst je preuzet sa stranice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo gdje možete pročitati više o ovoj temi: https://www.hzjz.hr/energetska-pica-2023/

U prilogu se nalazi letak i edukativna prezentacija za roditelje „Energetska pića nisu za mala bića“.