« Travanj 2024 »

Dan ružičastih majica u našoj školi
Autor: Lidija Dužić Zlovolić, 7. 3. 2024.

Dan ružičastih majica (engl. Pink Shirt Day) je potekao iz Kanade kada su učenici jedne srednje škole prekinuli psihičko maltretiranje suučenika koji je u školu došao u ružičastoj majici u znak podrške teško bolesnoj majci. U znak su solidarnosti svi obukli ružičaste majice, a običaj se brzo proširio u svijetu te postao simbolom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

U Hrvatskoj je, jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 17. veljače 2017. godine, Dan ružičastih majica izglasan kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježava se svake godine zadnje srijede u veljači.

I u našoj školi smo nizom aktivnosti obilježili ovaj dan. Razgovarali smo, crtali prigodne crteže i izrezivale majice, izrađivali edukativne plakate te pisali poruke podrške i nenasilja te nosili ružičasto.

Psihologinja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Anita Bartolin, je održala edukativnu radionicu za učenike od 5. do 8. razreda na temu međuvršnjačkog nasilja. Učenicima su pobliže objašnjene vrste nasilja, kako ih prepoznati, što poduzeti ako se nađu u ulozi žrtve i/ili promatrača. Također, poticani su na nenasilnu komunikaciju i rješavanje sukoba, poštivanje različitosti te pružanje podrške učenicima žrtvama.